کیفیت مطالعه را بهبود بخشید
 گاهی اصل مطالعه کردن و خواندن کتاب و حتی درس نیست که برای ما سخت است بلکه موقعیتی که در آن قرار داریم آن قدر ناراحت‌کننده است که پس از مدتی خستگی و رخوت، مطالعه را برایمان سخت می‌کند. در این مطلب به شما ابزارهایی را معرفی می‌کنیم که بتوانید با کمک آن‌ها شرایط مطالعه‌کردن‌تان را بهبود بخشید و راحت‌تر از کتاب خواندن تان لذت ببرید:
انواع چراغ‌های مطالعه
باور کنید که در هر موقعیتی باشید برای آن موقعیت سخت وسیله‌ای طراحی شده که کار شما را آسان می‌کند. اگر دوست دارید هنگامی که همه خوابند مطالعه کنید می‌توانید از انواع چراغ مطالعه استفاده کنید. نوعی از این چراغ‌ها گیره‌ای دارد که قابل نصب روی تخت و جاهای دیگر است. در ضمن بدنه آن قابلیت ارتجاعی دارد و می توانید آن را روی صفحه کاغذتان متمرکز کنید. البته در برخی مواقع خاص هم می‌توانید از هدلایت یا چراغ‌های شارژی سربندی که مخصوص غارنوردان وکوه نوردان است استفاده کنید.
پنل مطالعه ال ای دی (LED)

گاهی اوقات مطالعه ما در شب و روشن نگه داشتن چراغ، برای دیگران باعث ایجاد مزاحمت می شود. برای کسانی که عادت به مطالعه در آخر شب دارند و یا دانشجویانی که در خوابگاه می خواهند درس بخوانند، پنل مطالعه وسیله ای است که مطالعه کردن در مکانی که نور وجود ندارد را ممکن می کند. پنل مطالعه ال ای دی مثل یک صفحه روی کتاب قرار می گیرد و نور لازم را با کمک لامپ های LED تولید می کند. نور این دستگاه به صورتی است که فقط صفحه کتاب را روشن می کند و مستقیم با چشم برخورد نمی کند؛ به همین دلیل به چشم ها آسیبی وارد نمی شود. این وسیله کاملا سبک و قابل حمل است و شما حتی در سفر و جاده هم می توانید مطالعه کنید.
انواع کتاب‌گیر

نوع دیگری از ابزارها برای بهبود شرایط مطالعه، انواع کتاب‌گیر است که می‌توانید کتاب را روی آن قرار داده و با گیره کناری آن کتاب را ثابت کنید. در این حالت می‌توانید در هر جای خانه و در حین انجام هر کاری مطالعه کنید. استفاده از این کتاب‌گیرهای شیب دار برای موقعیت سر و گردن نیز بسیار سودمند است.

بالشتک‌های مخصوص
در بازار انواع بالشتک‌ها و کوسن ها وجود دارد که شرایط بدنی مناسبی را برای مطالعه در مدت طولانی ایجاد می‌کند تا بدون ملال و خستگی جسمی که باعث حواس پرتی تان می شود؛ بتوانید ساعت ها مطالعه کنید.
میز مطالعه
در شرایط صحیح مطالعه این نکته هم وجود داردکه بهتر است، مکان مطالعه ثابت باشد تا امکان تمرکز به وجود بیاید و ذهن مان به آن مکان عادت کند. این‌که برای مطالعه خودمان جا و مکان خاصی داشته باشیم کار بسیار مطلوبی است. می‌توانید بخشی از خانه که به لحاظ موقعیت مکانی هوای بهتر، نور مناسب‌تر و سکوت بهتری دارد را انتخاب کرده و یک میز مناسب از نظر هماهنگی با شرایط شما و نیز یک صندلی راحت در آن جا قرار دهید. انتخاب میز و صندلی باید حساب‌شده باشد و میز از رنگ، وسعت و ارتفاع مناسبی برخوردار باشد وگرنه ممکن است خیلی زود خسته شده و شرایط سخت مطالعه باعث شود از کتاب‌خواندن بدتان بیاید.

منبع: زندگی سلام – روزنامه خراسان ۹۵/۰۸/۱۶

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ × سه =