کسانی که کتاب نمی‌خوانند یک لذت بزرگ را از دست داده‌اند

یک بازیگر و نویسنده در برنامه تلویزیونی «کتاب باز» گفت: به نظرم کسانی که کتاب نمی‌خوانند یک لذت بزرگ را از دست داده‌اند. با کتاب وارد دنیاهای مختلفی می‌شوید. کسی اگر کتاب خواندن را شروع کند نمی‌تواند آن را ترک کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، فلورا سام نویسنده و بازیگر شب گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی «کتاب باز» پیرامون نوشتن و خواندن کتاب‌ها سخن گفت. او با اشاره به این برنامه و جایگاهی که دارد گفت: مدت‌ها بود که جای چنین برنامه‌ای با موضوع کتاب در صدا و سیمای جمهوری اسلامی خالی بود و من با دیدن این برنامه ذوق زده شدم.

فلورا سام

فلورا سام

وی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به تجربه نویسندگی خود گفت: معمولا وقتی می‌خواهم یک کار نمایشی بنویسم یک خط کوتاه در ذهنم می‌آید و کم کم آن را پرورش می‌دهم و این قصه کوتاه را با تجربیات خودم برای بیننده، خواننده و حتی بازیگران جذابیت می‌بخشم.

این نویسنده با اشاره به روحیات خود، گفت: معمولا نویسنده‌ها آدم‌های پُرگویی نیستند و بیشتر گوش می‌دهند و مشاهده می‌کنند.

سام در ادامه برنامه «کتاب باز» گفت: اگر شخصیت‌ها در نوشتار مابه ازای بیرونی نداشته باشد در ذهن خواننده و بیننده تاثیر نمی‌گذارد. مطالعه میدانی یکی از مهم‌ترین انواع مطالعه برای نویسندگان است. من یکی از بیشترین علایقم سوار شدن در اتوبوس‌های «بی آر تی» است به این خاطر که راحت می‌شود با آدم‌ها صحبت کرد و رفتارهای آنها را شاهد بود.

این نویسنده و بازگیر در بخشی از سخنانش به تجربه متفاوت خواندن اشاره کرد و گفت: من کتاب خواندن را خیلی دوست دارم، به نظرم کسانی که کتاب نمی‌خوانند یک لذت بزرگ را از دست داده‌اند. با کتاب وارد دنیاهای مختلفی می‌شوید. کسی اگر کتاب خواندن را شروع کند نمی‌تواند آن را ترک کند.

او با انتقاد از وضعیت مطالعه و رواج استفاده از تلفن‌های همراه گفت: بسیاری از اوقاتمان را که می‌توانیم صرف خواندن کنیم را در تلفن‌های همراه و اینترنت می‌گذارنیم. به نظرم خواندن در فضاهای مجازی مطالعه محسوب نمی‌شود چون دیده‌ام کسانی که مطلبی را در کانالی می‌خوانند وقتی وارد یک کانال دیگر می‌شوند چیزی از مطالب کانال قبل یادشان نمانده است. این نوع مطالعه موقعی در سرانه مطالعه محسوب می‌شود که از این جمله‌ای که خواندم بتوانم در زندگی استفاده کنم و در خاطرم مانده باشد.

سام به آخرین کتابی که خوانده نیز اشاره کرد: کتاب نمایشنامه «میهمان ناخوانده» اثر اریک ایمانوئل اشمیت را هفته گذشته خواندم، کارهای این نویسنده اغلب خواندنی است و خواننده را به فکر فرو می‌برد.

وی افزود: علاقه‌مندان به مطالعه بدانند چه نعمت بزرگی دارند و آنهایی که هنوز این نعمت را کشف نکردند، بروند آن را کشف کنند و این کار بسیار جذاب است و باید به خوراک روحمان توجه کنیم و بدانیم فقط جسم مهم نیست.

این بازیگر و نویسنده در پایان با استفاده از کتاب‌هایی که از کتابخانه «کتاب باز» در اختیارش گذاشته شد یک هایکو به این شرح سرود و آن را به شبکه نسیم تقدیم کرد: «هر طرف آواز غم» «کمی دیرتر» «زنده باد شادی».

برنامه تلویزیونی «کتاب باز» به تهیه کنندگی محمدرضا رضائیان و با اجرای امیرحسین صدیق روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۲۰ از شبکه نسیم برای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی پخش می‌شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =