هفته کتاب باید یک هفته ملی باشد نه سازمانی و نهادی

مدیرعامل خانه کتاب گفت: هفته کتاب طی دوره های گذشته برگزاری تبدیل به یک هفته سازمانی و نهادی شده بود در حالی که این هفته باید به عنوان یک هفته ملی تلقی شود.

مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب با حضور در غرفه خبرگزاری مهر در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این سوال که خانه کتاب برای برنامه های هفته کتاب چه طرحی دارد که نه کلیشه ای و تکراری باشد و نه چندان ساختارشکنانه که انجامش ممکن نباشد، گفت: نکته ای که به آن اشاره می کنید، طی بیست و چند دوره ای که هفته کتاب برگزار می شد، عملا رخ داده بود. یعنی هفته کتاب واقعا تبدیل به یک رفتار فرهنگی تکراری شده بود که برنامه هایش هر ساله به صورت روتین انجام می شد و شاهد برنامه های جدیدی در آن نبودیم.غلامی جلیسه

هفته کتاب تبدیل به یک هفته سازمانی شده بود

وی افزود: یکی از دلایل این وضعیت، این بود که هفته کتاب تبدیل به یک هفته سازمانی و نهادی شده بود نه یک هفته ملی. اما در حال حاضر این گونه نیست. در کل هفته کتاب، باید به عنوان یک هفته ملی تلقی شود و ساز و کار اساسنامه ای و اجرای اش هم به همین صورت تدوین شده بود. از سال گذشته سعی کردیم این نگاه را تغییر بدهیم اما می دانیم که زمان می برد و قرار نیست که طی یک سال یا دو سال، تغییر کند. اما سال گذشته این نگاه شما و آسیب شناسی مورد نیازش شکل گرفت و سعی کردیم زیرساخت ها و ساز و کارهای اتفاقات مختلفی را شکل بدهیم. مهم ترین اتفاقی که افتاد سعی کردیم مشارکت مردم و نهادهای مردمی را توسعه بدهیم.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه گفت: مثلا سال گذشته طرح «کتابفروشی به وسعت ایران» برای کتابفروشی ها به عنوان یکی از نهادهای مرتبط با مردم اجرا شد؛ همان طرحی که بعدا تبدیل به عیدانه و تابستانه شد و امسال به اسم پاییزه اجرا می شود. در این طرح، این ایده دنبال می شد که چه کار کنیم در هفته کتاب، مردم به سمت کتاب بیایند. این ساز و کار ایجاد تسهیل خرید و مشارکت کتابفروشی ها برای توسعه فضای فروش کتاب، خوشبختانه سال گذشته شکل گرفت که با استقبال خوب مردم و کتابفروشی ها روبرو شد. این استقبال امسال چندبرابر شده است.

جلیسه درباره بازخورد امسال طرح پاییزه کتاب گفت: قطعا بازخورد اجرای این طرح، نسبت به سال گذشته بیشتر است. نکته دیگر، باشگاه های کتابخوانی است. امسال اتفاق دیگری را رقم زدیم که البته باید از لفظ «استارت زدیم» استفاده کنم. چون حرفم به این معنی نیست که الان وزارت ارشاد این طرح را اجرا کند. مشارکت کتابفروشی ها را هم استارت زدیم و منظور این نیست که ما انجامش می دهیم. ما در ابتدا گفتیم چنین ایده ای وجود دارد و کتابفروشی ها هم به مشارکت آمدند. بسیاری از کتابفروشی ها این روزها مشغول تبلیغاتشان برای هفته کتاب هستند و غیر از تسهیلاتی که ما می دهیم، دارند پیشنهادهای دیگری را تعریف می کنند؛ برنامه هایی مانند جشن امضاها، نشست های نقد و بررسی و …

نظارت می کنیم نه دخالت

وی در پاسخ به این سوال که اگر مشکل یا تخلفی در روند اجرای این طرح ها به وجود بیاید، خانه کتاب چه خواهد کرد؟ گفت: قطعا بر انجام طرح ها نظارت داریم اما کارمان نظارت است نه دخالت. برنامه ها به صورت خودجوش توسط کتابفروشی ها تعریف شده است. در باشگاه های کتابخوانی، ایده اولیه از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد شکل گرفت اما اجرا به عهده NGO ها و گروه های مردمی سپرده شد. یعنی این گونه نبود که مربی تربیت کنیم و آن ها را برای این کار در نظر بگیریم بلکه کار را از خود کتابفروشی ها و مردم شروع کردیم. در حال حاضر طرح باشگاه های کتابخوانی در ۱۵ شهر از ۱۵ استان کشور در حال اجراست و تعداد باشگاه ها به ۲ هزار رسیده است. پیش بینی ما عضویت حدود ۱۰۰ هزار نفر در این باشگاه های کتابخوانی ظرف هفته های آتی است.

مدیرعامل خانه کتاب ادامه داد: حمایت ها هم مردمی است و بخش دولتی هم دوست دارد در این زمینه حمایت هایی داشته باشد. این روزها در چنین طرح هایی، دیگر مشارکت مالی نداریم و نقش ما در حال حاضر در خانه کتاب درباره طرح هایی مانند باشگاه های کتابخوانی، بیشتر نظارتی و ستادی است. اتفاقات خوب دیگری مانند «کتابگردی» که آقای مسجدجامعی رقم زد، کمک خوبی به فضا می کند و مردم را درگیر مشارکت در حوزه کتاب و کتابخوانی می کند. امسال ما هم داریم کمک می کنیم تا این طرح با برنامه ریزی بهتری انجام شود. حرف کلی من این است که هرچقدر بتوانیم بحث کتاب و کتابخوانی را به سمت نهادهای غیردولتی و مردمی سوق بدهیم، نتیجه بیشتری می گیریم.

جلیسه در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به طرح پاییزه کتاب گفت: در این زمینه نسبت به هفته کتاب سال گذشته، شاهد یک رشد ۶ برابری هستیم. پارسال، حدود ۱۰۳ کتابفروشی در طرح شرکت داشتند و امسال بیش از ۵۰۰ کتابفروشی بود. هفته آخر هم همیشه زمان اوج ثبت نام هاست. بیشترین ثبت نام ها به ترتیب در تهران، قم، اصفهان و مشهد بوده است. متاسفانه استان هایی هم مانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویر احمد، خراسان شمالی، قزوین و زنجان چون کتابفروشی ها خوبی نداشتند، با آمار حدود یک یا چند کتابفروشی در این طرح شرکت کرده اند. این مساله، ربطی به طرح ندارد و به عدم وجود زیرساخت در این استان ها بر می گردد. یارانه هر فرد در طرح پاییزه، تفاوتی با طرح تابستانه نداشته و ۱۰۰ هزار تومان، ۲۰ درصد برای کتاب های عمومی و ۲۵ درصد برای کتاب های کودک و نوجوان است.

تغییرات در ارشاد فرصتی مغتنم است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تغییر در وزارت ارشاد و آمدن وزیر جدید در این وزارتخانه گفت: حضور آقای صالحی امیری در ارشاد، مغتنم است. ما حدودا ۳ سال است که با ایشان به عنوان عضوی از هیئت امنای خانه کتاب در تماس و ارتباط هستیم و ایشان را فردی دیده ام که به حوزه کتاب و کتابخوانی فوق العاده علاقه مند است. به یاد ندارم که در جلسه ای از جلسات هیات امنا حضور نداشته اند و سال گذشته هم در بیشتر برنامه های هفته کتاب حضور داشتند. البته آقای جنتی هم در دوران حضورشان به کتاب و کتابخوانی توجه خوبی داشتند.

مدیرعامل خانه کتاب در پاسخ به سوال دیگری درباره افت فعالیت خبرگزاری کتاب (ایبنا) در دوره مدیریتش و برنامه هایش برای تقویت این رسانه گفت: بالاخره ما دوره گذاری را پشت سر گذاشتیم و این دوره برای پوست اندازی و طراحی برنامه های جدید، لازم بود. در حال حاضر مشغول برنامه ریزی برای توسعه فعالیت های ایبنا هستیم. من از لفظ افت، چندان استقبال نمی کنم چون از ایبنا از نظر رنکینگ بازدید سایت های آماری معتبر، وضعیت بسیار خوبی را نسبت به سال های گذشته دارد. از جهت میزان بازدیدکنندگان هم شاهد افزایش آمار بوده ایم اما عیب و ایراد از جهت کیفیت مطالب را قبول دارم. به این ترتیب از نظر کیفیت مطالب، کمی با آن جایگاه مطلوب خبرگزاری کتاب فاصله گرفتیم که این روزها سعی داریم با کمک و مشاوره بزرگانی چون سید فرید قاسمی یا یونس شکرخواه این کمبود را جبران کنیم.

جلیسه با اعلام خبر افتتاحیه هفته کتاب گفت: بخش مربوط به فغالیت استان های هفته کتاب، هفته آینده با حضور آقای صالحی امیری وزیر ارشاد در شهر نیشابور افتتاح می شود. اما افتتاح بخش ملی فعالیت ها در تهران خواهد بود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − ۱۰ =