کتاب «مجموعه قوانین چاپ و نشر» به قلم محمدصادق کراچیان منتشر شد. در این کتاب اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب، همچنین قانون ترجمه و تکثیر کتاب و نشریات و آثار صوتی، قانون مطبوعات و … درج شده است.

کراچیان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: پنج سال پیش کتابچه‌ای کوچک با این محتوا منتشر شد که متاسفانه اطلاعات آن بسیار محدود بود.

وی ادامه داد: در این کتاب قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان، آیین‌نامه چاپ و صحافی مطبوعات دولتی، قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور و … ارایه شده است.

کراچیان با بیان این که یکسال برای گردآوری محتوای این کتاب فعالیت کرده است، اظهار کرد: مجموعه قوانین این کتاب را از کتاب‌های قوانین مطبوعات، لایحه جامع حمایت از مالکیت ادبی و هنری و … که به موضوع چاپ و نشر مرتبط می‌شد، جمع‌آوری کرده‌ام.

وی درباره ضرورت نگارش این اثر توضیح داد: قوانینی که در حوزه چاپ و نشر کشور وجود دارد، به روز نیست و متعلق‌ به سال‌های خیلی قبل است که معمولا مولفان و مصنفان نیز با این قوانین آشنا نیستند.

کراچیان تصریح کرد: معتقدم مسوولان فرهنگی کشور باید بر روی قوانین مرتبط با حوزه چاپ و نشر بیشتر کار کنند تا قوانین مطابق با نیازهای به روز دست‌اندرکاران و فعالان تنظیم شود.

این کارشناس فقه و حقوق با بیان این که هیچ سازمان دولتی از انتشار کتاب حمایت نکرده است، یادآور شد: اگر چه چاپ این کتاب یکی از وظایف سازمان‌های فرهنگی و متولی حوزه چاپ و نشر است اما تمام سرمایه‌گذاری کتاب توسط بخش خصوصی انجام شده است.

کتاب «مجموعه قوانین چاپ و نشر» در ۱۵۲ صفحه،  با شمارگان یک هزار نسخه و بهای ۲۰ هزار ریال از سوی انتشارات دیانت منتشر شده است.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + ۶ =