کتاب‌هایم را در محل کار نوشته‌ام/ تنها از راه ادبیات نمی‌توان امرار معاش کرد

عبدالرحیم سعیدی‌راد گفت: به دوستان شاعر و نویسنده‌ای که به دنبال کار نمی‌روند انتقاد دارم؛ متاسفانه برخی تصور می‌کنند تنها از راه ادبیات می‌توان امرار معاش کرد.

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری؛ عبدالرحیم سعیدی‌راد، شاعر و منتقد ادبی کشور، با بیان اینکه شغلی که انتخاب کرده ارتباطی با فضای شعری و ادبی‌اش ندارد، اظهار کرد: شغلی که دارم مرتبط با ریاضیات و آمار و ارقام است؛ در حالی که در حوزه شعر و ادبیات هم سال ‌هاست که فعالیت دارم، رشته تحصیلی‌ام هم کشاورزی بوده و همه این‌ها با هم غیر مرتبط هستند.

عبدالرحیم سعیدی

عبدالرحیم سعیدی

وی ادامه داد: تلاش می‌کنم از روزنه‌هایی که در طول روز برایم به وجود می‌آید استفاده کنم؛ چرا که هر روز از صبح زود تا ۸ شب در دفترم هستم و در زمان‌های کوتاهی که در طول روز و در محل کار برایم ایجاد می‌شود، مقالات، شعرها و آثارم را می‌نویسم؛ به همین جهت هم تمام کتاب‌هایم را در اوقات خالی در محل کارم نوشته‌ام.

سعیدی‌راد همچنین گفت: فعالیت های غیرمرتبط با فضای ادبیات برای شاعران و نویسندگان می‌تواند آسیب‌هایی هم داشته باشد. به طور مثال، بسیاری از کنگره‌ها و یا کارگاه‌های شعری هستند که علاقه‌مندم در آن‌ها شرکت کنم، اما به دلیل مشغله کاری، موفق به این کار نمی‌شوم.

این شاعر کشور با تاکید بر اینکه کار نمی تواند بین او و ادبیات فاصله ای بیندازد، عنوان کرد: به دوستان شاعر و نویسنده‌ای که به دنبال کار نمی‌روند انتقاد دارم. متاسفانه برخی تصور می‌کنند تنها از راه ادبیات می‌توان امرار معاش کرد و در خانه می‌نشینند و زمان خود را صرف نگارش کتاب می کنند؛ در حالی که این کار کافی نیست و شاعر باید کاری در کنار تولید اثرش داشته باشد.

«کودکی‌های ماه» آخرین اثر عبدالرحیم سعیدی‌راد است که دو دفتر شعر کوتاه با عناوین «کودکی‌های ماه» و «هوا دونفره است» را در بر می‌گیرد.

سعیدی راد در اشعار خود در این کتاب سعی کرده تجربه سرایش هایکو را به زبان فارسی و در قالب و بیان متفاوت تجربه کند.

این کتاب در مجموع ۲۳۶ قطعه شعر کوتاه را شامل می شود و در ۹۳ صفحه با قیمت ۹۵۰۰ تومان توسط نشر هزاره ققنوس به انتشار رسیده است.

از دیگر آثار منتشر شده این شاعر می‌توان به کتاب‌های «بعد از باران»، «بر بلندای عشق»، «زخم‌های خورشید»، «فانوس‌های سنگی»، «من راضیم به این همه دوری»، «دیگر عرضی ندارم»، «ساعت به وقت دلتنگی»، «حق با آفتابگردان‌هاست»، «خورشید در مشت» و … اشاره کرد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ × ۱ =