جزئیاتی برای دلچسب کردن مطالعه

ابزارها و وسیله های زیادی هستند که می توانند مطالعه را برای ما شیرین کنند. ابزارهایی که علاوه بر نشانه گذاری و علامت گذاری آخرین صفحاتی که خواندیم، باعث می شوند مطالعه برایمان آسان باشد. تهیه این نشانه گذارها ضروری نیستند اما جزئیاتی دلپذیر هستند که برای مطالعه ممکن است سر ذوق مان بیاورند. این نشانه گذارها انواع مختلفی در بازار دارند. البته خودتان هم می توانید با ایده های خلاقانه و بکر این ابزارها را برای خودتان بسازید یا حتی در کنار کتاب، به دیگران هدیه بدهید و آن ها را خوشحال کنید. چند نمونه از این نشانه گذارها را در ادامه می خوانید.
گل بوک: گل بوک ها یک نمونه از نشانه گذارهای کتاب هستند که مطالعه را لذت بخش تر می کنند. گل بوک ها نوعی وسیله تزئینی هم محسوب می شود که هم در بازار موجود است هم خودتان می توانید با نخ های کاموا یا نخ کوبلن به سلیقه خودتان، ببافید. گل بوک ها، جزو زیباترین نشانه گذارها هستند که برای هدیه دادن هم بسیار مناسب اند. از هنر قلاب بافی هم می توانید برای ساختن گل بوک، کمک بگیرید. گل های قلاب بافی از گل های بافتنی ظریف تر در می آیند.
سرخط: وسیله ای است که به شما کمک می کند سطر و صفحه را علامت گذاری کنید و برای دفعه بعدی مطالعه تان، سردرگم نشوید و وقت تان برای پیدا کردن آخرین صفحه ای که قبلا خواندید، هدر نرود. سرخط ها را دورکتاب می اندازید و نشانه آن را روبه روی آخرین خطی که خواندید، قرار می دهید. با وجود سرخط ها دیگر نیازی به تا کردن صفحات نیست. آنها موقع مطالعه استفاده نمی شوند و برای علامت گذاری آخرین صفحه خوانده شده کاربرد دارند. این وسیله را خودتان هم می توانید مثل یک کاردستی با کش و دکمه های رنگی یا پارچه های متفاوت بسازید.
سرمدادی: این وسیله که بیشتر برای کودکان کاربرد دارد، حسابی می تواند آن ها را برای انجام تکالیف شان سر ذوق بیاورد. سرمدادی ها، شبیه عروسک های کوچک انگشتی اند با این تفاوت که سر مداد قرار می گیرند. آنها را هم می توانید آماده از بازار تهیه کنید و هم می توانید خودتان سرمدادی دستباف با نخ های بافتنی، فوم های رنگی یا نمد و پارچه درست کنید و به کودکان هدیه بدهید. برای مثال برای ساخت سرمدادی به شکل سر خرس، اول نقشه یا الگو را روی کاغذ بکشید و بعد دور شکل را ببُرید. نقشه را روی نمد بگذارید و مثل الگو ببرید. (دوبار این کار را انجام بدهید). از نمدی به رنگ دیگر، مطابق الگو گوش ها و پوزه و بینی خرس را برش بزنید. دو مستطیل کمی پهن تر از پهنای مداد هم تهیه کنید. قسمت های بریده شده از جمله گوش ها یا بینی و پوزه عروسک را با نخ و سوزن، با دوخت دندان موشی روی صورت خرس بدوزید. بعد از این که دو سر خرس را آماده کردید، روی هم قرار داده و دور تا دور کار را بدوزید. قسمت پایین سر عروسک (دو مستطیل مشکی) را ندوزید چون محل قرار گرفتن مداد است. با الگوهای مختلف ولی به همین روش می توانید سر سایر عروسک ها را هم بسازید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × ۴ =