توضیح ارشاد درباره تفویض اختیار بررسی کتاب و صدور مجوز نشر به ناشران

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون تفویض اختیار بررسی کتاب و صدور مجوز نشر به ناشران و مغایرت آن با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح داد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات، سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه دیدارهای خود با اهالی نشر و قلم در کتابفروشی‌ها، عصر امروز شنبه (٢ مردادماه) به کتابفروشی گیتاشناسی رفت.

سیدعباس صالحی

سیدعباس صالحی

صالحی در حاشیه این دیدار در پاسخ به سوال خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون تفویض اختیار بررسی کتاب و صدور مجوز نشر به ناشران متقاضی و تصویب این موضوع از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مغایرت آن با مصوبه شورا اظهار داشت: آنچه مطرح می‌شود دستورالعمل اجرایی است، آئین نامه مربوطه به تصویب هیات نظارت منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و تقریبا حدود یک سال و نیم قبل به تایید رسیده بود و اکنون دستور العمل اجرایی آن تهیه شده و در فضای تحقق و اجراست.

معاون فرهنگی ارشاد افزود: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده شده که هیات نظارت می‌تواند کارگروه‌هایی را برای مجوز نشر منصوب کند ؛ البته در آن نیامده که این کارگروه‌ها حتما باید در وزارت ارشاد مستقر باشند، این کارگروه بررسی می‌تواند در هر نقطه ای باشد، همانطور که می تواند در تهران یا در استان‌ها باشد، کارگروه می‌تواند در یک انتشارات هم باشد. منتها با این نگاه که آن ناشر اسامی افرادی که می خواهند به عنوان بررس در آن انتشارات کار کنند معرفی کند به هیات نظارت، و هیات پس از بررسی رزومه و تائید آنها طبعا به آنها اجازه می‌دهد> آنها بررسی کتاب کنند. لذا  عملا آن کارگروه در همان فرآیند ضوابط نشر شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود .

به گفته صالحی، این کاگروه باید تائید هیات نظارت را باید بگیرد، بر این اساس آئین نامه یک سال و نیم قبل به تائید رسید و اکنون دستور العمل اجرایی در حال ابلاغ است.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که ناشرانی که دارای هیات علمی هستند می‌توانند درخواست ارائه کنند گفت: بله، هیات علمی را باید به هیات نظارت معرفی کنند و پس از آن مراحل امکان بررسی‌ها توسط ناشر فراهم خواهد شد. دستور العمل که ابلاغ شد میزان استقبال ناشران بررسی می‌شود.

وی در پایان ادامه داد: در طرح تابستانه کتاب تاکنون سه میلیارد و هشتصد و چهل میلیون تومان کتاب بفروش رسیده که ۷۶۸ میلیون یارانه‌ای است که معاونت فرهنگی پرداخت می‌کند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − ۳ =