کتاب خورشید در مرداب، اثر فرهاد فروزان کیا، به بازخوانی و نقد آثار محمد مسعود پرداخته است.

به گزارش واحد خبر انتشارات دیانت، نویسنده در این کتاب به نقد و تحلیل آثار داستانی محمدمسعود پرداخته است. وی معتقد است: آثار مسعود هم چون دیگر نویسندگان نیمه پنهان، به علت ظهور صادق هدایت و سایر نویسندگان پیشرو، کمتر مجال به وی یافته است.

فروزان کیا در پنج فصل مجزا تحت عنوان نگاهی اجمالی به زندگی محمدمسعود، معرفی آثار نویسنده، ویژگی های کلی داستان نویسی مسعود، رمان انتقاد اجتماعی اولیه و تحلیل عناصر داستانی محمد مسعود، به نگارش این اثر پرداخته است.

وی در مقدمه کتاب آورده است: سخن از محمّد مسعود است. مردی که جان بر سر قلم باخت ولی در مبارزه با بیداد پای پس نکشید. او دوست‌داشتنی بود و به ادّعای ما در عرصه‌ی اندیشه و مبارزه از چهره‌های انگشت‌شمار معاصر. مسعود چهره‌ی مهمی بود، نه به دلیل این که نخستین تحصیل‌کرده‌ی فنّ روزنامه‌نویسی در خارج از کشور بود و بعدها روزنامه‌ی او پرشمارگان‌ترین روزنامه‌ی تاریخ ایران به نسبت جمعیّت زمان بود، نه به دلیل اقدام شجاعانه در تعیین جایزه برای قتل نخست‌وزیر زمان که در طول تاریخ سیاسی جهان بی‌نظیر است و منجر به ارائه‌ی اسکورت در ایران گردید، نه به دلیل دل‌بستگی زنده‌یاد خوش‌نام دکتر محمّد مصدق به او، نه به دلیل قتل اسرارآمیز او که شلوغ‌ترین مراسم تشییع جنازه در تاریخ ایران به نسبت جمعیّت زمان را در پی داشت (دویست هزار نفر در سال ۱۳۲۶) و چندین نخستین دیگر، بلکه به دلیل آن که در مبارزه با آن‌چه ناحق می‌پنداشت، به مردی دشنه بر بیداد بست، اگر چه حتی مجبور به جدایی اجباری از همسر و دخترش گردید، اما شادی و شادکامی توده‌ی رنجبر ایران را بر آرامش خانوادگی ترجیح داد.

نویسنده همچنین به دل بستگی خاص محمد مصدق به محمد مسعود اشاره می کند و می گوید: زنده یاد خوش نام “دکتر محمد مصدق” دل بستگی خاصی به او داشت و حتی پس از ترور او سرپرستی دخترش “ژینت” را به عهده گرفت.

این کتاب توسط انتشارات دیانت در ۱۲۸ صفحه منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

۲ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ × ۳ =